Telewizor czy monitor? Co lepiej sprawdzi się na uczelni?

Większość szkół wyższych zadbała już o odpowiednią komunikację ze studentami, ale w dalszym ciągu nie jest to jeszcze standardem w Polsce. Kiedy administracja uczelni decyduje się na nowoczesną komunikację wizualną, staje przed wyborem: telewizory czy monitory profesjonalne? Aby ułatwić podjęcie tej decyzji, opracowaliśmy poniższy artykuł, omawiający najważniejsze elementy obydwu rozwiązań.

Skupimy się na omówieniu czterech najważniejszych aspektów. Są nimi:

  • Podstawowe przeznaczenie 
  • Budowa produktów 
  • Technologie
  • Cena i koszty eksploatacji


Podstawowe przeznaczenie

Telewizor 
Standardowe telewizory zostały zaprojektowane do użytku domowego. Cechuje je duża estetyka (mówiąc wprost: mają wyglądać ładnie w salonie). Są przeznaczone do pracy w temperaturze pokojowej, przez średnio 12 godzin dziennie.

Monitor 
Profesjonalne monitory tworzone są z myślą o użytkownikach biznesowych i uczelnianych. Posiadają więc podwyższone parametry techniczne, które wpływają na dłuższy czas użytkowania oraz trwałość urządzeń. 

Budowa produktów

Telewizor 
Konstrukcyjnie telewizory nie są przystosowane do dłuższej, intensywnej eksploatacji, dlatego podzespoły sprzętu mogą dość szybko ulec zużyciu lub uszkodzeniu. Standardowy okres gwarancyjny wynosi dwa lata. Telewizory nie posiadają także zaawansowanych funkcji, które wydają się być niezbędne dla użytkowników profesjonalnych. 

Monitor
Monitory są projektowane i produkowane zgodnie z wysokimi standardami jakości. To funkcjonalne sprzęty, których obudowa i elementy składowe są mocniejsze, przystosowane do pracy w zróżnicowanych warunkach. Urządzenia te mogą pracować w trybie całodobowym 24/7 (np. na lotniskach czy dworcach) lub 16/7 (uczelnie, galerie handlowe), co nie wpływa w żaden sposób na obniżenie jakości ich pracy czy pogorszenie parametrów wyświetlanych treści.

 

Technologie

Telewizor 
W telewizorach możliwość zdalnego sterowania, podglądu wyświetlanych treści czy monitorowania stanu technicznego urządzenia jest znacznie ograniczona, a najczęściej po prostu niedostępna. Brak jest blokady systemowej, więc przypadkowi użytkownicy mogą włączać i wyłączać telewizory za pomocą darmowych aplikacji typu „pilot do TV”.
Niestety, telewizory nie są przystosowane do pracy przy zbyt dużym nasłonecznieniu, więc w zbyt jasnym pomieszczeniu obraz na ekranie staje się mało czytelny. Dodatkowo telewizory pracują tylko w jednej orientacji (poziomej), nie ma możliwości wyświetlania treści w układzie pionowym, co ogranicza funkcjonalność sprzętu.

Monitor 
W monitorach mamy do dyspozycji szereg funkcji, pozwalających na uzyskanie większej ilości zastosowań niż tylko proste wyświetlanie obrazu z laptopa, odtwarzacza, konsoli do gier (jak dzieje się w przypadku telewizora).
Wymienić tu możemy przykładowo programator czasowy wyświetlanej treści, który pozwala w przypadku monitorów na dokładne zaplanowanie czasu wyświetlania konkretnego obrazu; tryb telebimu, umożliwiający połączenie obrazu na kilku zawieszonych obok siebie monitorach i wyświetlanie go tym samym w większym formacie, czy też systemowa blokada przycisków, która uniemożliwia dostęp do monitora niepowołanym osobom. 
Ponadto za pomocą monitorów można wyświetlać materiały z różnych źródeł, np. umieszczając na jednym ekranie, obok siebie, prezentację, wykres, tabelę z danymi lub dokument tekstowy. To wygodne rozwiązanie, które znacznie podnosi standard pracy z monitorem i daje szerokie możliwości osobom prezentującym treści. 
Co ważne, w monitorach stosowane są antyrefleksyjne filtry, które minimalizują odbicia światła z otoczenia. Dzięki temu monitory można wykorzystywać w różnych miejscach, o zróżnicowanym oświetleniu, uzyskując najwyższą jakość obrazu. W profesjonalnych monitorach także kąt, z jakiego użytkownik widzi czytelny i wyraźny obraz, jest znacznie szerszy, niż w telewizorach. 
Dodatkowo monitory mogą pracować w różnych orientacjach – poziomej i pionowej, oferując bardziej różnorodne rozwiązania. Można też połączyć kilka monitorów, tworząc tzw. ścianę wideo (video-wall) – dla wyświetlania obrazu w spektakularnej wielkości. 

 

Cena i koszty eksploatacji

Telewizor 
W zależności od parametrów urządzenia, designu oraz marki, koszt zakupu telewizora 40-calowego waha się w granicach od 700 do nawet 10 000 zł. Jeśli zależy nam jednak na prostym, funkcjonalnym modelu, za 1000 zł dostaniemy taki w wielu salonach ze sprzętem RTV. 
Standardowe telewizory są objęte gwarancją jedynie w przypadku użytkowania domowego (zwykle jest to okres dwóch lat, z możliwością przedłużenia za dodatkową opłatą). Ewentualny czas serwisowania urządzenia może być długi i zwykle w tym czasie nie mamy możliwości skorzystania z urządzenia zastępczego – zostajemy bez telewizora.
Dodatkowo warto podkreślić fakt, że telewizory objęte są obowiązkiem płacenia abonamentu RTV, któremu nie podlegają profesjonalne monitory. Generuje to dodatkowe koszty eksploatacji.

Monitor 
Na zakup profesjonalnego monitora, o takiej samej przekątnej 40'', wydamy minimum 1300 zł. Urządzenie można nabyć w przedziale cenowym od 1300 do 10 000 złotych, więc w zasadzie w podobnej kwocie, co telewizor konsumencki.
Na profesjonalne monitory gwarancja udzielana jest przeciętnie na okres trzech, a nawet pięciu lat (w zależności od warunków umowy zakupu i serwisu). Kiedy urządzenie musi zostać zabrane do serwisu, na czas trwania naprawy klient otrzymuje model zastępczy. Nie zakłóca to jego codziennej pracy oraz nie wymusza konieczności zakupu nowego urządzenia w celu jej kontynuowania.

Skontaktuj się z nami

Piotr Kogut
Piotr Kogut
Senior Key Account Manager
+48 608 003 453 piotr.kogut@sharp.eu