Interaktywny sposób prowadzenia zajęć

Wykłady nie muszą być nudnym posiedzeniem, na którym wykładowcy komunikują się ze studentami wyłącznie mówiąc lub przekazując informacje, zapisując je na tablicy kredowej lub wyświetlając na ekranie projektora. 
Współczesne wykłady powinny być coraz częściej wzbogacane interaktywnymi elementami, które zdecydowanie przyciągną zainteresowanie studentów oraz zachęcą ich do dalszych poszukiwań. Wyświetlanie prezentacji, filmów, zdjęć oraz interaktywna współpraca mogą przenieść wykład na znacznie wyższy poziom. Obsługa monitorów jest wysoce intuicyjna, dzięki czemu wykładowca może skupić się na nauczaniu, a nie na rozwiązywaniu problemów związanych z technologią. 
W poniższym artykule przedstawiamy urządzenia, które idealnie sprawdzą się we wdrożeniu nowoczesnej dydaktyki na uczelnię.

Skupmy się na omówieniu najważniejszych kwestii:

  • Komfort użytkowania
  • Połączenie tradycyjnych wykładów z nowoczesnym sprzętem
  • Wykorzystanie interaktywnych monitorów 


Komfort użytkowania


Interaktywne monitory coraz częściej znajdują się w wyposażeniu nie tylko poszczególnych uczelni, ale również przedsiębiorstw i firm, które doceniają poprawę komfortu pracy w zespołach, jak również usprawnienie prowadzenia spotkań. Zapisywanie wypowiedzi na panelu jest coraz bardziej komfortowe – odnosimy wrażenie, jakby pisało się na papierze. Ponadto wprowadzono funkcję rozpoznawania dotyku dłoni, co zapobiega pojawianiu się przypadkowych zapisków. Monitory mogą być instalowane pionowo, poziomo lub też ekranem do góry – w zależności od zapotrzebowania oraz wielkości sali wykładowej. 
Oprócz dyspozycyjnych portów USB, LAN, HDMI, audio itd. monitory zawierają podstawowy pakiet standardowych funkcji i narzędzi, przystosowanych do pracy z mapami, rysunkami technicznymi czy arkuszami kalkulacyjnymi. Interaktywny monitor pomoże poszerzyć możliwości komunikacyjne oraz stworzyć warunki do lepszej współpracy ze studentami, którzy będą mieli możliwość wymiany doświadczeń oraz pomysłów, jak również wspólnego podejmowania decyzji. 
W dzisiejszych czasach studenci wybierają uczelnie świadomie, a co za tym idzie, zwracają większą uwagę na technologię, którą ta dysponuje. Nowoczesne systemy interaktywne pozwolą na zwiększenie przewagi konkurencyjnej uczelni. Wyposażenie sal wykładowych w wysokiej jakości monitory wraz z odpowiednim oprogramowaniem sprawi, że zwykła sala wykładowa zamieni się w profesjonalne laboratorium, w którym na bieżąco będą powstawały fascynujące pomysły. Prowadzenie konwersacji stanie się ekscytujące, a wszelakie prezentacje i omówienia poszczególnych zjawisk nabiorą kompetentnego i atrakcyjnego charakteru. 


Połączenie tradycyjnych wykładów z nowoczesnym sprzętem


Wykłady prowadzone na uczelni z wykorzystaniem monitora to połączenie tradycji z nowoczesnymi technologiami. Choć świat coraz szybciej się dygitalizuje, to jednak treści przekazywane w formie analogowej są niezwykle ważne. Systemy wyposażone są w Mobilny Wizualizer, który umożliwia wyświetlanie w wysokiej jakości treści w wersji wydruku papierowego na ścianie graficznej Video-Wall. Wizualizery to urządzenia, które oferują dokładnie takie same funkcje, co rzutniki pisma, często spotykane w różnego rodzajach instytucjach i szkołach. Oprócz kamery umożliwiającej wyświetlanie tego, co znajduje się pod nią, wyposażone są w dodatkowe opcje, które znacznie ułatwiają oraz urozmaicają pokaz. Mobilny wizualizer to niezwykle przydatny element wyposażenia sali wykładowej, w szczególności, gdy mamy do udostępnienia następujące materiały: negatywy, zdjęcia rentgenowskie czy klisze filmowe i zdjęciowe. Wykład, chociaż pozostaje wykładem, to jednak jest urozmaicony o multimedialne treści, które nie tylko przyciągną uwagę studenta, ale również sprowokują go do procesu myślenia i zapamiętywania.

 

Wykorzystanie interaktywnych monitorów


Scenariusz zastosowania urządzenia jest niezwykle prosty. Sala wykładowa, która będzie wyposażona w monitory interaktywne, powinna gwarantować indywidualne stanowiska, przy których student będzie mógł pracować po uprzednim zalogowaniu się na konto. Efekty pracy studenta mogą zostać wyświetlone na wspólnym ekranie, dzięki szybkiemu przesłaniu danych – takie rozwiązanie pomaga we wspólnym omówieniu projektu wraz z grupą zajęciową. Jeśli inny student będzie miał uwagi lub chciałby poprawić projekt, ma możliwość wprowadzenia swoich uwag w czasie rzeczywistym na dotykowym monitorze. Również w tym samym czasie wykładowca może nanosić uwagi, adnotacje i komentarze poprzez swój komputer. 
Przez interaktywny sposób prowadzenia zajęć wykładowca ma szansę zwrócić uwagę uczniów na poszczególne zagadnienia. Student również zyskuje na takim sposobie prowadzenia wykładu – jest skupiony, a zarazem zaangażowany w toczące się na bieżąco dyskusje na temat wprowadzanych zmian i powstałych pomysłów. Ponadto w kluczowych momentach będzie mógł poświęcić więcej uwagi na eksponowane zagadnienie.

Skontaktuj się z nami

Piotr Kogut
Piotr Kogut
Senior Key Account Manager
+48 608 003 453 piotr.kogut@sharp.eu