Kioski multimedialne – nowoczesne prezentowanie treści

Nowoczesne technologie coraz częściej wpływają na konkurencyjną przewagę uczelni nad tradycyjnymi systemami komunikacyjnymi. Skuteczne, a zarazem atrakcyjne przekazywanie informacji przyciągnie uwagę studentów, którzy od tej pory nie będą musieli chodzić do dziekanatów i sekretariatów w celu uzyskania wiadomości na temat nadchodzących wydarzeń lub innych aktualności, takich jak: sesja, obowiązujący plan zajęć, koła naukowe czy daty imprez uczelnianych. 

Jednym z takich rozwiązań będzie wprowadzenie do przestrzeni uczelni kiosków multimedialno-informacyjnych. 
Nowatorskie infokioski przeznaczone są przede wszystkim do zastosowań wewnętrznych. Na ich wyposażenie składa się dotykowy ekran lub tradycyjny wyświetlacz wraz z klawiaturą oraz myszką. Tak profesjonalnie przygotowane kioski sprawią, że każdy studenci zdobędą łatwiejszy dostęp do potrzebnych informacji, jak również poczują się znacznie bardziej zaangażowani w życie uczelni. Wysoka rozdzielczość oraz perfekcyjne parametry ekranów, jak również oryginalne rozwiązania audiowizualne kiosków informacyjnych z pewnością zrobią wrażenie na studentach, ponieważ oryginalne urządzenia zaoszczędzą im przede wszystkim nużącego czekania w długich kolejkach, a co za tym idzie marnotrawienia czasu, który mogliby przeznaczyć na naukę. 

W poniższym tekście skupimy się na przedstawieniu najważniejszych aspektów funkcjonowania multimedialnych punktów informacyjnych w następujących zagadnieniach:

  • Wykorzystanie
  • Wygoda użytkowania
  • Podział kiosków multimedialnych
  • Atuty kiosków informacyjnych

Wykorzystanie

Kioski multimedialne to niezwykle kompatybilne urządzenia, za pomocą których można przede wszystkim przekazywać informacje – udostępniać dane na temat terminów egzaminów w zbliżającej się sesji, zmianach w terminarzach zajęć lub odwołanych wykładach itp. 
Ponadto urządzenie może być wykorzystywane jako punkt sprzedaży, w którym będzie można dokonać opłaty za legitymację studencką, ubezpieczenie lub uiścić inne należności wobec uczelni. Dodatkowo istnieje możliwość ustalenia harmonogramu wyświetlania wszelkich komunikatorów wewnętrznych, reklamodawców i partnerów współfinansujących zakup nowoczesnych technologii.

 

Wygoda użytkownika

Kioski informacyjne znajdują się w miejscach publicznych, ogólnodostępnych na uczelni (korytarzach, salach, holach), dzięki czemu studenci o każdej porze mogą sprawdzić bieżące informacje. Studenci nie będą uzależnieni od osób fizycznych i placówek, które są udostępnione do ich dyspozycji w określonych porach dnia. 
Dzięki możliwości przekazywania najważniejszych wiadomości w dostępnym przez całą dobę kiosku zdecydowanie spadnie liczba odwiedzin dziekanatu – kolejka nie będzie blokowana przez osoby, które chcą jedynie odpowiedzi na pytania związane z organizacją. Funkcjonalność placówki kiosku informacyjnego pozwala na aktywność przez siedem dni w tygodniu. Przekazywane informacje będą pochodziły z wiarygodnego, rzetelnego źródła. 

Podział kiosków multimedialnych

Samoobsługowe kioski można podzielić na:

  • informacyjne, których podstawowym celem jest udostępnienie najważniejszych informacji oraz wydarzeń z ostatniej chwili;
  • internetowe, oferujące swobodny dostęp do witryn internetowych – przynoszą dochody z możliwości emitowania reklam i ogłoszeń od spółek biznesowych;
  • architektoniczne, które swoją nowatorską budową (atrakcyjny wygląd pulpitu) wzbudzają zainteresowanie studentów, zachęcając do zainteresowania się zawartością.

Atuty kiosków informacyjnych

Najważniejszą zaletą kiosków oraz plakatów multimedialnych jest jak najszybsze przekazywanie najpotrzebniejszych i najaktualniejszych danych. Student oszczędza czas, który musiałby poświęcić na oczekiwanie w kolejce do dziekanatu, gdzie mógłby nie zdobyć poszukiwanej odpowiedzi na pytanie lub spotkać się z przeszkodą, jaką są ustalone godziny dostępności pracowników dziekanatu dla studenta. Multimedialne kioski są wygodne, proste, a zarazem szybkie w obsłudze. 
Dzięki komputerowi, który jest zintegrowany z dotykowym ekranem, urządzenie nie wymaga dostępu do klawiatury, głośników oraz myszki. Zastosowane oprogramowanie jest niezwykle uniwersalne i łatwe w obsłudze, ponieważ wprowadzono znane dla każdego mechanizmy, m.in.: „przeciągnij i upuść”, „zaakceptuj” itp. 
Kolejnym niezwykle ważnym aspektem, który wiąże się z zakupem kiosku informacyjnego, jest możliwość wybrania dowolnego języka – nie występuje problem bariery językowej, z którym mogliby spotkać się zagraniczni uczniowie lub wykładowcy języków obcych. 

Nie należy zapominać, że system multimedialny będzie równie bardzo użyteczny dla wykładowców i władz uczelni, którzy mogliby za jego pomocą zmieniać swoją dyspozycyjność lub wprowadzać rezerwacje sal i terminów egzaminów, jak również informować uczniów zmianach, które zaszły w sylabusach i systemie nauczania. Oprogramowanie kioskowe pozwala zabezpieczyć udostępniony publicznie komputer infokiosku, ponadto istnieje możliwość zdalnego zarządzania funkcjami kiosku lub sieci infokiosków. 
Dzięki dobraniu odpowiedniego oprogramowania kiosk multimedialny staje się urządzeniem, które pozwoli studentowi na samodzielne wyszukiwanie potrzebnych informacji z dostępnych źródeł multimedialnych – tekstu, dźwięku, schematów, planów itd. Ponadto student będzie miał dostęp do internetu w zakresie całkowitym lub ograniczonym do skonfigurowanych stron przez administratora. 

Jedną z niewątpliwych zalet oprogramowania kiosków multimedialnych jest możliwość pracy w sieci oraz pracy jako urządzenie samodzielne, co w praktyce oznacza, że raz wprowadzona zmiana przez administratora wyświetla się na wszystkich urządzeniach w tym samym czasie. Ponadto wykorzystanie techniki multimedialnej daje szeroki zakres zastosowania – od informacji po zdjęcia lub animacje. Gotowe moduły zainstalowane w kioskach multimedialnych pozwalają na dostęp do przeglądarki internetowej, galerii zdjęć i odtwarzacza video, poczty e-mail oraz przeglądarki dokumentów. 
Infokioski to urządzenia niezwykle proste w użyciu i konfiguracji – istnieje pełna możliwość personalizacji interfejsu oraz bardzo łatwo można zdefiniować moduły dostępne dla użytkownika. Ponadto większość kiosków informacyjnych w czasie bezczynności automatycznie zamyka otwarte okna, czyści pamięć podręczną i historię oraz powraca do strony głównej. Dzięki tak uniwersalnemu oprogramowaniu uczelnia z pewnością zdobędzie uwagę studentów, którzy poszukują miejsca do nauki wyposażonego w najnowsze pod względem technologicznym sprzęty.

Studenci będą chętniej angażować się w życie uczelni dzięki wprowadzeniu interaktywnego przekazu, niż przy zastosowaniu jakiegokolwiek pasywnego medium. Kioski multimedialne w dzisiejszych czasach są coraz częściej wykorzystywane jako narzędzia marketingowe, które znajdują praktyczne zastosowana w każdej branży oraz działalności.

Skontaktuj się z nami

Piotr Kogut
Piotr Kogut
Senior Key Account Manager
+48 608 003 453 piotr.kogut@sharp.eu